Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Våra politiker

Här hittar du kontaktuppgifter till överförmyndarnämndens ledamöter.

Varje kommun representeras av en ordinarie ledamot och en ersättare. Ordförandeskapet i nämnden roterar mellan kommunerna med två års mellanrum.

Kontakt

Joachim Krylborn (KD)
Ordförande – Haninge
joachim.krylborn@gmail.com

Yvonne Berglund (C)
Vice ordförande – Salem
yvonne.berglund@haninge.se

Jean-Pierre Zune (S)
Ledamot – Botkyrka
jpzune7@gmail.com

Yngve R K Jönsson (M)
Ersättare – Botkyrka
yngve.jonsson@moderat.se

Nonna Karnova (M)
Ersättare – Haninge
nonna.karnova@haninge.se

Mats Österholm (M)
Ledamot – Huddinge
mats.osterholm@huddinge.se

Göran Hallberg (S)
Ersättare – Huddinge
goran.hallberg@nordea.com

Agneta Tjärnhammar (M)
Ledamot – Nynäshamn
agneta.tjarnhammar@nynashamn.se

Ola Hägg (S)
Ersättare – Nynäshamn
ola.hagg@nynashamn.se

Lillemor Gladh (S)
Ersättare – Salem
lillemor.gladh@salem.se

Christoffer Holmström (S)
Ledamot – Tyresö
christoffer.holmstrom@tyreso.se

Sonja Gustafson (M)
Ersättare – Tyresö
sonja.gustafson@tyreso.se

Kontakt för den här sidan:

Senast uppdaterad: 19 februari 2020