Dags att lämna årsräkning för år 2025!
Du ska lämna in din årsräkning till överförmyndarnämnden senast den 28 februari 2026.
Du kan välja att lämna redovisningen per post i vår blankett, eller digitalt i vår e-tjänst.
Överförmyndarnämnden har en ny e-tjänst för inlämning av årsräkning. Du kan ännu inte lämna redogörelse digitalt. Du måste fylla i vår blankett för redogörelse. Om du redovisar för huvudmannens ekonomi i e-tjänsten bifogar du redogörelsen som bilaga.
Här på hemsidan finns mycket information för dig som ska lämna årsräkning. Läs mer om redovisning här. Titta gärna på vår film om att upprätta årsräkning. Du kan också ha nytta av vår anvisning för hur blanketten ska fyllas i, och vår checklista för vilka bilagor du ska lämna tillsammans med redovisningen.
Om din huvudman har inkomst från Försäkringskassan kan du som är ställföreträdare hämta underlag digitalt. Du måste först ha lämnat ditt registerutdrag till Försäkringskassan. Läs mer om det på Försäkringskassans hemsida.
Senast uppdaterad: 8 december 2025